În luna august, la Făgăraș: Festival dedicat muzicii medievale, spectacolelor cu foc, concertelor de muzică clasică, atelierelor de creație medievală
Făgărașul va fi în sărbătoare de 3 ori câte 3 zile în luna august: ”Trei seri culturale în inima României”, ediția a III -a. în 11-13 august, Zilele Municipiului Făgăraș – 18, 19, 20 august și Festivalul Medfest,. 25 – 27 august.
Festivalul MedFest. Edița a II-a – August 2023!
Așadar, weekend-ul 25 – 27 august va fi dedicat muzicii medievale, spectacolelor cu foc, concertelor de muzică clasică, atelierelor de creație medievale, toate acestea în cadrul Festivalului ”MedFest” care a ajuns anul acesta la ediția a II-a.
„Veniți să călătorim în timp și să ne imaginăm spiritul mistic și curajul cavalerilor, la cel mai așteptat eveniment al verii – Festivalul MedFest în Cetatea Făgăraș!
Ce să vă așteptați la MedFest:
Ordine Cavaleresti: Asistați la lupte spectaculoase între cavaleri viteji, care se vor întrece pentru onoare și glorie.
Domnite și Cavaleri: Îmbrăcați în costume de epocă și cu atitudinea personajelor din Evul Mediu.
Scenete Medievale: Spectacole artistice impresionante, cu povești și legende pline de mister și aventură.
Spectacol cu Foc: Experiențe uimitoare, unde arta focului prinde viață în fața voastră.
Concerte: Încântați-vă auzul cu concerte live ale unor artiști talentați, care vor crea o atmosferă memorabilă.
Acest eveniment este potrivit pentru întreaga familie, oferind distracție și posibilitea de a învăța pentru toate vârstele. Vă așteptăm să ne bucurăm împreună de o călătorie inedită în timp!
Intrarea este gratuită, așa că nu ratați șansa de a trăi o experiență de neuitat!
Mai multe detalii și programul complet vor fi anunțate în curând“, anunță reprezentanții Muzeului Valer Literat.