Programul jocurilor și al balurilor cetelor de feciori din Țara Făgărașului

Ca în fiecare an, ziarul „Făgărașul Tău“ promovează tradițiile Țării Făgărașului, respectiv cetele de feciori din zona noastră. Până acum, au răspuns prezent 12 cete din Țara Făgărașului.  Vezi programul lor mai jos.

Așteptăm  în continuare, la numărul de telefon, 0762364007, pe WhatsApp, programul, dar și fotografii cu feciorii și fetele din ceată, pentru ca de sărbători cei care vor să petreacă alături de cetașii din Țara Făgărașului, să afle programul lor mult mai ușor. Vă mulțumim!

foto: arhiva

Program cete:

1. Șinca Veche

Componența cetei de feciori

Sinca Veche Cetasi
foto: arhiva

Popa Horațiu -vătaf mare
Bălan Alexandru -vătaf mic
Dediu Radu -casier
Dobrean Eduard -cetaș
Bălan Cezar -cetaș
Moldovan Ioan -cetaș
Dobrean Ionuț -cetaș
Bălan Alexandru – cetaș
Dobrean Cristian -cetaș
Taflan Marian -cetaș
Alex Bălan  -cetaș
Moldovan Ionuț -cetaș
Iulian Murasian -cetaș
Moldovan Neculae -cetaș
Poenar Flavius -cetaș
Vulea Tudor -cetaș
Stoica Gheorghe  -cetaș
Puiu Mihai  -cetaș
Velea Dan -cetaș

44df3f3f 5067 4ac7 98a0 Ee156cf715a2

Program Șinca Veche

25 decembrie – Bal de Crăciun – ora 22.00( cu Dani și Dana de la Victoria)

26, 27 decembrie- joc, ora 18.00

5 ianuarie- Bal, ora 22.00, cu Formația Alpin Făgăraș

6 ianuarie, – Joc, ora 18.00

2. Comăna de Sus

Componența cetei de feciori cu turca:

Ceata Comana2Ionuț Dragomir -vataf mare
Alexandru Dragomir -vataf mic
Tudor Lascu -cetaș
Răzvan Dragomir -cetaș
Robert Neamțu- turcas
Darius Socea- turcas

Bal, 27 decembrie, de la ora 21.00 – atmosfera va fi întreținută de Dana Goleț, Paul Gizăsianu și Universal Music. Invitat special este Claudiu Lăcătuș.

3. COMĂNA DE JOS

Componența cetei de feciori cu turca:

Comana De JosRadu Robert- vataf mare
Lancea Laurențiu- vataf mic
Mircea Gridan- turcas
Claudiu Morar- turcas
Robert Popa- chimnitier

Program:

26 decembrie – bal, de la ora 22.00, cu Dana Goleț și Formația Analog& Claudiu Lăcătuș

4. Crihalma 

Componența cetei de feciori:

CrihalmaCornea Darius – vătaf
Alexandru Florea- Crâșmar mare
Alin Sima- Crâșmar mic

Cetași: Roncea Radu , Manea Andrei , Ghindea Gabriel , Hili Daniel , Dan Laurențiu , Pîrvu Alexandru , Gravilă Sergiu , Gravilă Serban , Grusea Teodor, Datcu Darius

Program:

25 decembrie- colindă
26 decembrie- joc, de la ora 20:00
27 decembrie- masa tisurilor, de la ora 13:00 masa tisturilor

27 decembrie- joc, de la ora 21:00

5.Ticușu Nou

Ticusu Nou

24 decembrie- colind în satele vecine

25 decembrie- colind în Ticușu Nou, după slujba la biserică

Zile de joc:
25 decembrie, de la ora 24.00
26 decembrie, de la ora 19:00
27 decembrie, de la ora 19:00
28 decembrie(numit si seara mâncării colacului), de la ora 19:00

6. ȘERCĂIȚA

Sercaita25 decembrie – joc, de la ora 17.00

26 decembrie – joc, de la ora 17.00

26 decembrie – bal, de la ora 22.00

27 decembrie – joc, de la ora 17.00

6 ianuarie- joc, de la ora 17.00

6 ianuarie- bal, de la ora 22.00

7. Viștea de Jos

26 decembrie- joc, orele 16.00-20.00

27 decembrie- joc, orele 14.00-18.00

27 decembrie – bal, ora 21.00, cu Mădălina Cerghit și Formația Stil Band

1 ianuarie- joc, orele 16.00-20.00

6 ianuarie- joc, orele 16.00-20.00

7 ianuarie- joc, orele 16.00-20.00

8. BECLEAN

Img 20231206 Wa0002

Programul cetei:

23 decembrie – colindă Făgăraș, la rude, prieteni
24 decembrie – pe timp de zi Făgăraș ,apoi satul Beclean
25 decembrie – colindă pe sate , la rude prieteni

25 decembrie- joc, 18:00-21:30
25 decembrie- bal, 22:30
26 decembrie -joc, 18:00 -22:30
27 decembrie- joc, 18:00-22:30
30 decembrie- joc, 18:00-22:30
6 ianuarie- joc, 18:00-22:30
7 ianuarie- joc, 18:00- 22:30

9. TODERIȚA

Ceata feciorilor din Toderița

ToderitaVătaf Mare: Toca Cosmin Gheorghe
Vătaf Mic: Grecu Valentin
Chipăruș Mare: Grecu Daniel Ioan
Chipăruș Mic: Ciurar Ionuț
Chipăruș Mic: Jugan Andrei
Stegar Mare: Marcu Florin Gheorghe
Stegar Mic: Epure Adrian Nikolas
Stegar Mic: Manea Carlo Alexandru

Program 

23 decembrie – colindă Făgăraș, pe sate, la rude , prieteni
24 decembrie – pe timp de zi rude, prieteni, apoi satul Toderița

Cei care vor să fie colindați de ceata din Toderița, pot să sune la tel. 0769/ 921 205

JOC

25, 26 ,27. decembrie.2023
06.01.2024
Începând cu ora 20:00 Formația Acod Brașov

Bal

29.12.2023
Începând cu ora 22:00 Formația ALPIN Făgăraș

10. COPĂCEL

Copacel26 decembrie -joc, ora 16:00

26 decembrie -bal, ora 22:00

28 decembrie -joc, ora 16:00

2 ianuarie -joc, ora 16:00

6 ianuarie-joc, ora 18:00

 

11. ȘERCAIA

25 decembrie- joc, orele 20.00-2.00

26 decembrie- joc, orele 20.00-2.00

27 decembrie- joc, orele 20.00-2.00

2 ianuarie- joc, orele 20.00-2.00

6 ianuarie- joc, orele 20.00-2.00

7 ianuarie- joc, orele 20.00-2.00

Cântă Formația Cronos

12. DEJANI

Componența cetei de feciori:

Img 20231218 Wa0019Miloșan Mihai – Vătaf mare
Miloșan Gabriel – Vătaf mic
Rus Daniel – Stegar
Aldea Alexandru – Sameș

 

 

Program :
24 Decembrie – colindă
25 Decembrie – colindă
Zilele de joc și bal:
Img 20231218 Wa002026 Decembrie – joc de la ora 18:00
27 Decembrie – joc de la ora 18:00
29 Decembrie – joc de la ora 18:00 și bal de la ora 23:30
6 Ianuarie – joc de la ora 18:00 și bal de la ora 23:30
7 Ianuarie – joc de la ora 18:00

13. VOIVODENII MICI

Componența cetei de feciori:

Img 20231224 Wa0006Ivan George – vataf mare
Căbuz Ionel- vataf mic
Cornea Ionică – casier
Cornea Emanuel – casier
Șuteu Lorențo – crâșmar
Șofariu Raul – crâșmar

După finalizarea colindatului, cetașii organizează jocuri și bal.

Program jocuri și bal

Img 20231224 Wa000326 decembrie – joc de la ora 16 la 21
27 decembrie – joc de la ora 16-21
30 decembrie – joc de la ora 17-22
6 ianuarie- joc de la ora 17-22
26 decembrie – bal cu Adrian Dinu de la ora 23

14. VALENI

Img 20231224 Wa0010

15. JIBERT

Img 20231224 Wa0009

 

 

 

 

 

Listă în curs de actualizare…..

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *