O mare reușită pentru orașul Victoria. 2,5 milioane de euro pentru Spitalul Orășenesc

O sumă importantă de bani va ajunge în orașul Victoria din fonduri europene, în urma câștigării unui alt proiect de către administrația locală. Este vorba despre 2,5 milioane de euro, bani pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Orășenesc Victoria.
Am câștigat finanțarea pentru cel mai important proiect al orașului nostru: eficientizarea energetică a Spitalului Orășenesc Victoria, în valoare de 2.5 milioane euro!
✌️ Este o mare reușită pentru orașul nostru! Este proiectul la care țin cel mai mult și a cărui confirmare am așteptat-o cu cea mai mare nerăbdare, pentru că va avea cel mai mare impact direct asupra întregii comunități.
Atunci când vom finaliza lucrările, vom putea răsufla ușurați, pentru că vom scăpa de facturile uriașe la energie și centrala pe lemne care acum împovărează atât de mult bugetul nostru local, și așa foarte mic.“, spune Camelia Bertea, primarul orașului Victoria.
Până acum, administrația locală a orașului a reușit să obțină fonduri europene și naționale în valoare de peste 20 de milioane de euro, pentru 9 proiecte ale orașului.
camelia1Vreau să mulțumesc din nou întregii echipe din Primărie, care a făcut posibilă această reușită!
Odată cu acest proiect, ajungem la 8 proiecte câștigate prin PNRR, ce însumează 17 milioane de euro! Iar dacă adăugăm și cele 14 milioane de lei obținute prin programul Anghel Saligny pentru stația de epurare, ajungem la peste 20 de milioane de euro fonduri totale nerambursabile atrase de orașul nostru. Sunt foarte mândră și bucuroasă!
Iată proiectele pentru care am câștigat până acum finanțarea prin PNRR:
✅️ Eficientizare energetică a 7 blocuri – 3.8 milioane euro
✅️ Reabilitarea a trei blocuri – 2.2 milioane euro
✅️ Eficientizarea energetică a clădirii Colegiului Tehnic Dr. Al. Bărbat – 3.2 milioane euro
✅️ Construirea de locuințe pentru tineri şi specialişti în sănătate şi învăţământ – 880.860 euro
✅️ Amenajarea și dotarea cu echipamente tehnice medicale a ambulatoriului integrat al Spitalului Orășenesc Victoria – 2.6 milioane euro
✅️ Eficientizarea energetică a clădirii Casei de Cultură Victoria – 1.6 milioane euro
✅️ Achiziţionarea a 23 de eco-insule pentru colectarea selectivă a deșeurilor – 226.000 lei
✅️ Eficientizarea energetică a Spitalului Orășenesc Victoria – 2.5 milioane euro
Așteptăm vești și pentru restul proiectelor depuse.“, mai spune Camelia Bertea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.