Copiii vor strânge din nou gunoaiele adulților! Bine ar fi ca la acțiune SĂ PARTICIPE și cei care le aruncă!

O nouă acțiune de ecologizare, demnă de apreciat, va demara în septembrie în orașul nostru. Este vorba de „Let’s do it, România“, acțiune organizată pentru al optulea an consecutiv, în orașul nostru, în data de 15 septembrie. La această acțiune vor participa, ca de obicei , în special copiii din oraș. Ceea ce nu este de apreciat este faptul că acești copii, din dorința de a avea un mediu curat, strâng gunoaiele adulților, respectiv cele aruncate de părinți, bunici, rude, prieteni, vecini.  Normal ar fi ca în rândul voluntarilor care curăță munții de mizerii să se prezinte și cei care aruncă gunoiul la voia întâmplării. Du acest mesaj mai departe!  Poate sunt și oameni care se simt datori față de munca acestor copii, care igienizează zonele verzi an de an, primăvara și toamna și vor da și ei o mână de ajutor.  Locul de întâlnire pentru realizarea acțiunii de igienizare este în fața Primăriei Făgăraș, sâmbătă, 15 septembrie, ora 8.00. 

Reamintim că s-au aplicat zeci de amenzi de către Poliția Locală, pentru aruncarea gunoiului la voia întâmplării și mai exact în aceleași zone unde copiii vor strânge MIZERIILE: Parcul Regina Maria, digul Oltului, cartierele Combinat și Galați, dar și alte zone unde făgărășenii preferă să se debaraseze de gunoi, fără să le pese că cineva trebuie să curețe în urma lor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.