Trei tineri din Făgăraș au vrut să profite de cea mai lungă noapte din an și au încercat să sustragă bunuri ce nu le aparțineau
Trei tineri din Făgăraș au vrut să profite de cea mai lungă noapte din an și au încercat să sustragă bunuri ce nu le aparțineau, anunță reprezentanții Jandarmeriei Brașov.
Planul lor a fost stricat de vigilența jandarmilor, care aflați în misiune în Cartierul Combinat din municipiul Făgăraș, au observat un autoturism parcat suspect.
În momentul în care jandarmii s-au apropiat, autoturismul a demarat cu viteză, dar după aproximativ 20 de minute colegii noștri au reușit să-l oprească. Au reușit să-i imobilizeze pe cei doi pasageri din mașină, șoferul reușind în primă fază să plece de la fața locului.
Motivul pentru care tinerii au vrut sa fugă a fost lesne de înțeles, în portbagajul autoturismului aflându-se peste 90 de kg de cabluri de cupru.
„Colegii noștri au întocmit documentele procedurale pentru infracțiunea de furt calificat și le-au predat polițiștilor în vederea continuării cercetărilor și dispunerii măsurilor legale.
Pentru toți colegii noștri aflați noaptea trecută la datorie a fost o noapte lungă, dar le mulțumim pentru profesionalismul cu care care-și fac datoria ceas de ceas, zi de zi.“, a mai declarat cpt. Luiza Dănilă, purt. de cuv. al Jandarmeriei Brașov.