Ateliere dotate după ultimele standarde, la Colegiul „Aurel Vijoli“

 

Veste bună pentru elevii care vor să urmeze o şcoală profesională. La colegiul Aurel Vijoli din oraşul nostru, mai multe firme franceze care îşi desfăşoară activitatea în Făgăraş au luat iniţiativă şi împreună cu reprezentanţii colegiului au hotărât sa creeze noi ateliere.

„Tot ceea ce noi amenajăm acum şi anume două ateliere, unul de lăcătuşerie şi unul de electromecanică şi hidraulică pneumatică sunt realizate cu sprijinul firmelor franceze. Noi acum vrem să amenajăm ateliere noi, la standarde moderne, fapt care cuprinde şi schimbarea mobilierului, dar şi standuri educaţionale noi, pe care aşa cum spuneam le achiziţionăm cu ajutorul firmelor franceze. Noi sperăm ca aceste lucrări să fie finalizate cât mai repede, dar în acelaşi timp, noi spunem că un termen realist ar fi peste o lună şi jumătate pentru că depindem de firmele furnizoare de material educaţional“, ne-a spus Liliana Spiridon, directorul Colegiului „Aurel Vijoli“

Aceste ateliere sunt destinate pregătirii practice a elevilor de la calificarea electromecanică utilaje şi instalaţii industriale, iar atelierul de lăcătuşerie este destinat tuturor elevilor de învătământ profesional din domeniul mecanic.

„În acest moment, Școala profesională franceză are un număr de 136 de elevi în şcoală, în şase clase, iar pentru anul şcolar următor ne propunem să realizăm patru clase de învăţământ profesional, aceste patru clase fiind împarţite în opt calificări. Calificările sunt chimie industrială,  confecţii textile şi pielărie, industrie alimentară, mecanică, electomecanică, electrician exploatare joasă tensiune”, a declarat Liliana Spiridon, directorul Colegiului „Aurel Vijoli“ Făgăraş.

Până în prezent, mulţi dintre absolvenţii Școlii profesionale au reuşit să se angajeze chiar în cadrul firmelor franceze din oraşul nostru.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.