Aproape 4000 de teste pentru depistarea COVID-19 au fost efectuate la Spitalul din Făgăraș

Aproape 4000 de teste rapide, pentru depistarea noului coronavirus au fost efectuate la Spitalul Municipal din Făgăraș. Testarea a început încă din luna aprilie și pe lângă personalul medical, auxiliar, dar și pacienții care au ajuns la unitatea medicală din orașul nostru, au fost testați și polițiștii, jandarmii, pompierii, angajați ai Ambulanței. Această măsură a fost una preventivă luată de autoritățile din orașul nostru. Din fericire, toate testele au fost negative  iar acolo unde au existat suspiciuni, acestea au fost infirmate de testele PCR facute la Brașov.  În continuare, la spitalul din Făgăraș nu este înregistrat niciun caz de infectare cu noul coronavirus, singurele persoane confirmate din Făgăraș pozitiv, au fost cei doi soți care au venit din București unde au intrat în contact cu o persoană bolnavă. Reamintim că aceștia au fost internați la Brașov. De asemenea, tot în Țara Făgărașului, zilele trecute, alte două persoane au fost depistate pozitiv. Este vorba de o familie din Șercaia, care s-a infectat după ce bărbatul a fost operat la Spitalul Județean Brașov. Cei doi soți au fost internați la Spitalul Orășenesc din Rupea.


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.