Comunitatea Bisericii Brâncoveanu vine în sprijinul Spitalului – „Stăm acasă, dar ne pasă”

Cei doi preoți ai bisericii „Sf. Nicolae” – Brâncoveanu din Făgăraș au ajuns  luni, 4 mai, la Spitalul Municipal din oraș cu o donație din partea comunității bisericii pe care o păstoresc. La recomandarea conducerii spitalului, aceasta a constat în pijamale și papuci necesari pacienților. Campania care i-a mobilizat pe enoriașii bisericii făgărășene s-a numit „Stăm acasă, dar ne pasă”.

În aceste vremuri atenția noastră este ațintită mult asupra spitalelor, medicilor, pacienților. La slujbe ne rugăm zilnic pentru medici, bolnavi și toți cei care le slujesc. Rugăciunea trebuie să rodească în faptă, de aceea am demarat o colectă pentru spitalul nostru din Făgăraș. La inițiativa noastră, conducerea spitalului ne-a recomandat să achiziționăm pijamale și papuci de casă. Am recomandat familiilor din comunitatea noastră să contribuie la această campanie pentru că, așa cum spune și motto-ul asociației noastre, «Împreună putem face mai mult bine». Am reușit astfel să achiziționăm 151 de perechi de pijamale și 130 de perechi de papuci, pe care le-am oferit Spitalului ca un dar din partea comunității bisericii noastre.” – a spus pr. Ioan Paroș, paroh la biserica brâncovenească.Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.