Ziua Națională a României, marcată cum se cuvine la Liceul „Dr. Ioan Șenchea“

Nici profesorii și elevii Liceului Tehnologic Dr. Ioan Șenchea“ nu au trecut cu vederea marcarea așa cum se cuvine a Zilei Naționale a României. Și pentru că urmează o mini-vacanță ocazionată de sărbătoarea Sfântului Andrei și de Ziua Națională a României, elevii îndrumați de dascălii lor au pregătit un moment cultural -artistic astăzi la școală. Colegii, dar și profesorii prezenți au putut afla lucruri importante din istoria neamului românesc. În plus, au fost încântați de cântecele  și poeziile pregătite de elevi.

Cu ocazia Zilei Naționale a României, profesorii de istorie și de religie din școala noastră au organizat mai multe activități cultural-artistice. Ne bucurăm să fim împreună și să sărbătorim această zi importantă din istoria neamului românesc“, a spus Aurel Paler, directorul Liceului Tehnologic „Dr. Ioan Șenchea“

„Cadrele didactice de religie și istorie din liceul nostru au organizat azi, 29 noiembrie momente comemorative în cinstea Zilei Naționale care urmează și pentru care elevii sunt lăsați acasă în familiile și comunitățile lor. Este vorba despre sărbătoarea Sfântului Andrei, foarte îndrăgit de poporul nostru pentru că a avut un rol decisiv în ceea ce privește răspândirea credinței ortodoxe pe aceste meleaguri și după cum știm de-a lungul istoriei credința ortodoxă a reprezentat un reazem pentru ființa noastră națională, coloană vertebrală pentru românii de afară și din țară, un spațiu spiritual în care fiecare român se simte acasă. De asemenea, sărbătorim astăzi și Ziua Națională într-un context politic destul de nesigur pentru copiii și tinerii acestei țări. Tocmai de aceea, consider că rolul profesorului în general, al profesorului de istorie în special, este acela de a oferi elevilor un model în trecutul poporului român, un model al continuității și stabilității în ciuda tuturor greutăților cu care se vor confrunt în viitor. Evenimentul de azi este menit a-i conștientiza pe elevii liceului nostru de importanța moștenirii care au lăsat-o înaintașii lor făgărășeni care au știut să reziste în fața uneia sau alteia dintre stăpânirile străine de ființa neamului românesc“, ne-a spus Dana Streza, profesor de istorie la Liceul Tehnologic „Dr. Ioan Șenchea“.

Elevii și profesorii liceului Tehnologic „Dr. Ioan Șenchea“ urează tuturor românilor de pretutindeni un la mulți ani cu sănătate și multe realizări“, a spus Laura Pop, directoarea adjunctă a Liceului Tehnologic „Dr. Ioan Șenchea“

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.