Ceata din Drăguş

Sărbătorile de iarnă au un farmec aparte în Ţara Făgăraşului. Pe lângă bucuria cadourilor, a mesei îmbelşugate de Crăciun, a petrecerilor de Anul Nou, tradiţiile păstrate încă în satele acestei zone aflate la poalele Munţilor Făgăraş fac sărbătorile mult mai frumoase.

Colindatul cetelor de feciori este unul din cele mai aşteptate momente de către gazdele făgărăşene. Feciorii sunt recompensaţi cu bani, colaci, vin, cozonac şi chiar bucate. Astfel, pe întreaga durată a sărbătorilor, feciorii şi fetele din ceată se organizează la casa care le va fi gazdă în tot acest timp. Pe lângă colindul tradiţional din Ajunul Crăciunului sau de Crăciun, cetele de feciori organizează jocuri şi baluri, iar aceste evenimente adună împreună, an de an, toată suflarea satului şi nu numai.

În rândurile care urmează, redactorii ziarului „Făgăraşul Tău“ au încercat să cuprindă programul jocurilor şi al balurilor desfăşurate în satele unde sunt cete de feciori.

Ceata din Copăcel

COPĂCEL

26 decembrie –joc – orele 16.00- 21.00

26 decembrie – bal – ora 23.00 cu Dana de la Victoria

28 decembrie – joc – orele 16.00-21.00

2 ianuarie – joc – orele 16.00-21.00

6 ianuarie – joc – orele 18.00- 24.00

Cântă Formaţia Europa

 

BERIVOI

25 decembrie – bal – ora 22.00

26 decembrie – joc – ora 17.00

27 decembrie – joc – ora 16.00

27 decembrie – bal – ora 22.00

3 ianuarie – joc – ora 17.00

4 ianuarie – joc – ora 17.00

6 ianuarie – joc – ora 17.00

7 ianuarie – joc – ora 16.00

7 ianuarie – bal – ora 22.00

Cântă Neluţu Rusu şi Oana Brătescu

 

DEJANI

26 decembrie – joc – ora 18.00

26 decembrie – bal – ora 23.00

27 decembrie- joc – ora 18.00

3 ianuarie – joc – ora 18.00

3 ianuarie – bal – ora 23.00

6 ianuarie – joc – ora 18.00

7 ianuarie – joc – ora 18.00

7 ianuarie – bal – ora 23.00

 

GURA VĂII

25 decembrie- bal – ora 23.00

26 decembrie –joc – orele 18.00-22.00

27 decembrie – joc – orele 18.00-22.00

27 decembrie- bal – ora 23.00

6 ianuarie – joc – orele 18.00-22.00

7 ianuarie – joc – orele 18.00-22.00

Cântă Fraţii Haiduc

 

VAD

25 decembrie – bal – ora 21.30 cu Analog şi Dana Goleţ

26 decembrie – joc – 16.30

7 ianuarie – bal – ora 21.30 cu Analog şi Dana Goleţ

8 ianuarie – joc – ora 16.30

 

ŞERCAIA

25 decembrie – joc – ora 21.00

26 decembrie – joc – ora 21.00

27 decembrie – joc – ora 21.00

29 decembrie – bal

2 ianuarie- joc – ora 21.00

6 ianuarie- joc – ora 21.00

7 ianuarie- joc – ora 21.00

Cântă Formaţia Amadeus

 

CINCU

26 decembrie – joc – ora 14.00

26 decembrie – bal – ora 20.00 cu Fraţii Haiduc

6 ianuarie – joc – ora 18.00

 

ŞERCĂIŢA

25 decembrie – joc – ora 17.00

26 decembrie – joc – ora 17.00

26 decembrie – bal – ora 22.00

27 decembrie – joc – ora 17.00

28 decembrie – DJ VA6 PARTY- ora 20.00

29 decembrie – bal- ora 22.00

4 ianuarie – DJ VA6 PARTY- ora 20.00

6 ianuarie – joc – ora 17.00

6 ianuarie – bal – ora 22.00

Cântă Formaţia Folclorik Braşov şi DJ VA6

 

ŞINCA VECHE

25 decembrie – bal – ora 22.00

26 decembrie – joc – orele 18.00-24.00

27 decembrie – joc – orele 18.00-24.00

6 ianuarie – joc – orele 18.00-24.00

7 ianuarie – bal – ora 22.00

Cântă Formaţia Ardelenii Braşov

 

foto: Fundaţia Negru Voda

Ceata Lisa

LISA

25 decembrie –joc – ora 14.00 la vătafu mic acasă

25 decembrie- bal – ora 22.00 cu Mădălina Grama şi Mihai Barbu

26 decembrie – joc – orele 14.00- 18.00

27 decembrie – joc – orele 14.00-18.00

1 ianuarie – joc şi datul în strai – ora 14.00

6 ianuarie – joc – orele 14.00- 18.00

7 ianuarie – bal – ora 22.00 cu Puiu Făgărăşanu

 

DRĂGUŞ

25 decembrie – bal cu Marian Hulpuş

26 decembrie – joc – orele 15.00- 18.00

27 decembrie– joc – orele 15.00- 18.00

1 ianuarie– joc – orele 15.00- 18.00

6 ianuarie– joc – orele 15.00- 18.00

7 ianuarie– joc – orele 15.00- 18.00

Cântă Formaţia Melodic

 

VOIVODENI

26 decembrie – joc – orele 15.00-20.00

27 decembrie – joc – orele 16.00-21.00

27 decembrie – bal – ora 22.00

29 decembrie – bal – ora 22.00

6 ianuarie – joc – orele 16.00-21.00

7 ianuarie – joc orele 16.00-21.00

Cântă Formaţia Analog

 

LUDIŞOR

26 decembrie – joc – orele 17.00-22.00

26 decembrie – bal – orele 22.30

27 decembrie – joc – orele 17.00-22.00

30 decembrie – joc – orele 17.00-22.00

1 ianuarie – joc – orele 17.00-22.00

2 ianuarie – joc – orele 17.00-22.00

6 ianuarie – joc – orele 17.00-22.00

Cântă Costi Opriş şi formaţia

 

UCEA DE JOS

26 decembrie – joc – orele 17.00-21.00

27 decembrie – joc – orele 17.00-21.00

6 decembrie – joc – orele 17.00-21.00

7 ianuarie – joc – orele 17.00- 21.00

Cântă Formaţia Trident Victoria

 

 

UCEA DE SUS

26 decembrie – joc- ora 15.00

27 decembrie – spectacol şi bal

6 ianuarie –ora 7.00 – baia în Valea Ucii

6 ianuarie – joc – ora 13.30

7 ianuarie – joc – ora 14.00

Cântă Formaţia Dinamic

 

FELDIOARA

25 decembrie- joc – ora 12.00 în centrul satului, ora 17.00 cămin

26 decembrie – joc – ora 12.00 în centrul satului, ora 17.00 cămin

1 ianuarie – joc – ora 12.00 în centrul satului, ora 17.00 cămin

7 ianuarie – joc – ora 12.00 în centrul satului, ora 17.00 cămin

 

ŞOARŞ

25 decembrie –joc – ora 20.00, bal – ora 22.00

6 ianuarie – joc – ora 20.00, bal – ora 22.00

 

BOHOLŢ

26 decembrie – joc – orele 18.00-24.00

 

ŞINCA NOUĂ

25 decembrie – joc – orele 22.00-4.00

26 decembrie – joc – orele 22.00-4.00

27 decembrie – joc- orele 22.00-4.00

28 decembrie – Parada Cetelor

1 ianuarie – joc – orele 22.00-4.00

6 ianuarie – joc –orele 21.00-24.00

7 ianuarie – Colacul Gazdei

Cântă Formaţia Melodic

 

TODERIŢA

25 decembrie – joc – orele 18.00- 24.00

26 decembrie – joc –  orele 18.00-24.00

27 decembrie – joc – orele 18.00-22.00

27 decembrie – bal – ora 22.30-05.00

6 ianuarie – joc – orele 18.00-24.00

Cântă Mioara Greavu cu formaţia Prolis

 

ILENI

25 decembrie – joc – orele 17.00- 24.00

26 decembrie – joc – orele 17.00-24.00

27 decembrie – joc – orele 17.00 – 20.00

27 decembrie – bal – orele 22.00- 5.00

6 ianuarie – joc – orele 17.00- 20.00

6 ianuarie – bal – orele 22.00-5.00

7 ianuarie – joc – orele 17.00-24.00

Cântă Bogdan Georgescu şi Formaţia Rytmic

 

BĂRCUT

26 decembrie – bal – ora 20.30

27 decembrie – bal – ora 20:30

6 ianuarie – ba l – ora 20:30

Cântă Formaţia Piatra Craiului

 

PĂRĂU

30 decembrie – bal – ora 22:00

7 ianuarie –bal – ora 23:00

 Cântă Fraţii Haiduc

 

RUCĂR

25 decembrie – joc – orele 16.00-18.00

26 decembrie – joc – orele 16.00-18.00

27 decembrie – joc – orele 16.00-18.00

1 ianuarie – joc – orele 16.00-18.00

6 ianuarie – joc – orele 16.00-18.00

7 ianuarie – joc – orele 16.00-18.00

 

CRIHALMA

26 decembrie – masa tisurilor

27 decembrie – bal – ora 22.00

1 ianuarie – joc – orele 16.00-24.00

 

TICUŞU NOU

26 decembrie – masa tisurilor

27 decembrie- joc – se taie colacul în cămin

1 ianuarie – joc

 

JIBERT

26 decembrie – bal

6 ianuarie – bal

 

DACIA

26 decembrie – bal

6 ianuarie – bal

 

LOVNIC

27 decembrie – bal

 

 

 

Share Share on Facebook0Email this to someonePrint this pageShare on Google+0