zilele cetatiiDouă zile ne mai despart de startul Zilelor Cetăţii 2016! Pregătirile sunt pe ultima sută de metri iar de mâine sunt aşteptaţi  comercianţii, meşterii populari să-şi instaleze tarabele. Primele două zile vor fi dedicate muzicii şi dansului popular. Numeroşi interpreţi de muzică populară, dar şi ansambluri folclorice din Ţara Făgăraşului vor urca pe scena evenimentului. Marius Ciprian Pop, dar şi Cristian Pomohaci sunt aşteptaţi în primele două zile ale sărbătorii, la Făgăraş.

Program CETATEA FĂGĂRAȘ 18 – 21 august

Joi, 18 august, ora 21.00 – Filmul Cinema, mon amour (curtea interioară a cetății)

Vineri, 19 august, 16.00 – 20.00 – Grădinița medievală

Vineri, 19 august, 21.00 – Filmul Povești trăsnite/Wild Tales (curtea interioară a cetății)

Vineri, 19 august – sâmbătă, 20 august – Lupte cu diferite categorii de arme, dansuri medievale, școala micilor scutieri, activități interactive, paradă

Sâmbătă, 20 august, ora16.00 – 20.00 – Grădinița medievală

Sâmbătă, 20 august, ora 18.00 – Trupa ILUSTRUL TEATRU – Piesa de teatru CAPRA CU TREI IEZI, după Ion Creangă; Dramatizare: Florin Antoniu; Regia: Vladimir Vărzaru

Sâmbătă, 20 august, ora 21:00 –  Filmul Despre oameni și oi/Rams (curtea interioară a cetății)

Duminică, 21 august, ora 16.00 – 20.00 – Grădinița medievală

Duminică, 21 august, ora 18.00 – Trupa ILUSTRUL TEATRU – Întâmplare cu haz, de Carolo Goldoni; Regia: Vladimir Vărzaru; (intrarea în Cetatea Făgăraș)

 

VIDEO – MAPPING CETATEA FĂGĂRAȘ 725

Vineri și sâmbătă, 19 și 20 august, ora 23.00 – zidul Cetății Făgăraș – latura sudică

 

Cupa STOLNICUL CETĂȚII FĂGĂRAȘ

Joi, 18 august, ora 14.00 – Platoul din fața Casei municipale de Cultură Făgăraș

 

AFTER – PARTY (parcarea Cetății Făgăraș)

19 august, ora 23.00 – Copacabana Beach Party

20 august, ora 23.00 – Malibu Beach Party

21 august, ora 23.00 – Sunrise Beach Party

TABĂRA CERCETĂȘEASCĂ – CERCETAȘII TĂRII FĂGĂRAȘULUI

18, 19, 20 august – Terasa Litoral

 

 

 

Joi, 18 august 2016

16.30 – Loredana Gașpar

16.40 – Ansamblul PRIETENIA din Cincu

17:10 – Ansamblul PLAIURILE ȘINCII – dans

17.20 – Julia Chichernea

17:30 – Ansamblul PLAIURILE ȘINCII – dans

17:40 – Anca Taftă

17:50 – Ansamblul PLAIURILE ȘINCII – dans

18:00 – Ansamblul din Părău

18:10 – Larisa Bera

18:20 – Introducere Orchestra

18.25 – Andrada Munteanu

18.30 – Diana Gozgar

18:40 – Carmina Tatomir

18:50 – Mădălina Isăilă

19:00 – Georgiana Pătrînjel

19.10 – Ansamblul COMORILE ARPAȘULUI

19:30 – Anca Urmaciu – nai

19:40 – Mirela Pascu

19.50 – Ansamblul PURTATA AVRIGULUI

20:10 – Ștefan Ramba

20.20 – Iulia Haiduc

20:30 – Ansamblul CEATA FĂGĂRAȘULUI – dans

20:40 – Mioara Marinca

20:50 – Ansamblul CEATA FĂGĂRAȘULUI – dans

21:00 – Ionela Tudor Roșca și Constantin Tudor

21:20 – Ansamblul CEATA FĂGĂRAȘULUI – dans

21:30 – Bogdan Georgescu

21:40 – Ansamblul Junii Becleanului – dans

21:50 – Mădălina Grama

22:00 – Ansamblul Junii Becleanului – dans

22:10 – Cristian Pomohaci

22:40 – Ansamblul Junii Becleanului – Obicei de nuntă

23:10 – final

 

Vineri, 19 august 2016

16.40 – Mihaela Șerban

16.50 – Elisa Paler

17:00 – Raul Bercheș

17:10 – Cuticăpean Maria

17.20 – Ansamblul Copacel

17.40 – Ansamblul Korona Brasov

18:00 – Ansamblul de la Recea

18:10 – Mugurași făgărășeni

18:20 – Ansamblul FĂGĂRAȘUL – copii

18:30 – Mugurași făgărășeni

18:40 – Ansamblul FĂGĂRAȘUL – copii

18:50 – Dragoș Gușeilă

18.55 – Introducere Orchestră CMC

19:00 – Gheorghe Berian

19:10 – Ansamblul din Șercaia

19:20 – Flaviu Florea

19:30 – Ansamblul Șinca Nouă – dans

19:40 – Mioara Greavu

19:50 – Ansamblul Șinca Nouă – dans

20:00 – Viorica Cerbu

20:10 –  Mariana Șandru

20:20 – Ansambul Șinca Nouă – dans

20:30 – Dana Goleț

20.40 – Fanfara Șinca Nouă

20:50 – Adina Roșca și Cătălin Doinaș

21.10 – Ansamblul Făgărașul – dans

21.20 – Mihai Teacă

21:30 – Ionuț Langa

22:15 – Ansamblul Făgărașul – dans

22:25 – Pr Marius Ciprian Pop

23:00 – Ansamblul FĂGĂRAȘUL – dans

23.10 – final

 

 

Sâmbătă, 20 august 2016

18:30 – Hansel si Grettel

  1. 40 – Maria Alexandra Popa

18.55 – Alin Myhu

19.10 – Hansel si Grettel

19:15 – Bianca Mateoniu

19:30 – Radu Ghișoiu

19.50 – Trupa DIN FIER

20:50 – Daniel Ignat & Andy Roll

21.50 – Compact

22:50 – final

 

Duminică, 21 august 2016

19:00 – Clubul copiilor Făgăraș – secția canto

19.40 – Alexxa

Cătălina Neacșu

Sandra

Timea Szackas

20.40 – Mihai Teacă

21:10 – Nicole Cherry

22:00 – Antonia

23.00 – final