PER Făgăraş revine în forţă pe scena politică locală

  IMG_1666PER Făgăraş este din ce în ce mai vizibil în viaţa politică a oraşului nostru.  Şi-a împrospătat filiala locală cu noi membri, şi-a ales o nouă conducere,  şi-a desemnat un candidat propriu pentru funcţia de primar al Municipiului Făgăraş, a întocmit o listă completă de consilieri şi a delegat 3 membri locali care vor candida  pentru un post de consilier judeţean. Pentru a afla mai multe lucruri despre reprezentanţii PER, am stat de vorbă cu profesorul Nicolae Postolache, preşedintele  filialei locale PER şi vicepreşedinte al organizaţiei judeţene.

Reporter: Domnule profesor, implicarea dumneavoastră în viaţa politică a fost o adevărată surpriză. Ce v-a determinat să faceţi acest pas?

IMG_1643 Profesor Nicolae Postolache: Într-adevăr, nu am fost implicat politic în perioada în care am deţinut o funcţie administrativă. În ultima perioadă însă am constatat cu regret că mişcarea ecologistă este foarte anemică în România, cu toate că la nivel european  are reprezentanţi în toate instituţiile în care se iau decizii de natură legislativă sau administrativă. Haosul generat în Făgăraş prin derularea Proiectului  de modernizare a infrastructurii apă – canal, care a afectat iremediabil mediul înconjurător, calitatea deplorabilă a activităţilor de salubrizare,  situaţia economică şi socială precară a făgărăşenilor, imaginea negativă pe care o are oraşul nostru la nivel regional, serviciile de slabă calitate oferite de societăţile comerciale patronate de Consiliul Local m-au determinat să mă implic. Am fost ales preşedinte al filialei locale PER şi alături de vechii membri, ne-am intensificat eforturile, ne-am coagulat echipa, am luat atitudine  şi am reuşit să ne facem vizibili.

Reporter: Cine sunteţi dumneavoastră de fapt, ce realizări profesionale aveţi şi ce credeţi că vă recomandă  pentru funcţia de Primar?

Profesor Nicolae Postolache:     Sunt profesor de geografie la Colegiul Naţional „Radu Negru“. Am predat la mai multe instituţii de învăţământ din Făgăraş, iar 14 ani am fost directorul Colegiului Naţional „Doamna Stanca“. Am 58 de ani, sunt de fapt decanul de vârstă al acestor alegeri locale – dacă mă refer la candidaţii pentru fotoliul de primar – şi de peste 33 de ani  muncesc şi trăiesc în Făgăraş. Sunt căsătorit cu o făgărăşeancă, Camelia  Postolache, profesoară de matematică la Colegiul Naţional „Radu Negru“ şi am două fete: Ruxandra, analist financiar şi Miruna, studentă la Universitatea Politehnică din Bucureşti. Realizările mele ţin mai cu seamă de profesie şi sunt rezultatul unui puternic simţ al datoriei pe care l-am moştenit de la părinţii mei. Am instruit cu pasiune numeroase  generaţii  de elevi, din 1983 şi până în prezent, am pregătit elevi care au participat la fazele judeţene sau naţionale ale concursurilor şcolare, am iniţiat proiecte europene care au facilitat participarea a numeroşi elevi în schimburi educaţionale internaţionale. În calitate de director al Colegiului Naţional „Doamna Stanca“, am înfiinţat clasele de liceu cu predare în limba germană, oferind posibilitatea obţinerii de către elevi a atestatului DSD II, recunoscut internaţional, am autorizat şcoala ca Centru ECDL (obţinerea permisului de bună practică în domeniul TIC, recunoscut internaţional), am demarat primul Parteneriat local constituit juridic Şcoală – Părinţi (învăţământ cu program prelungit), am coordonat reabilitarea clădirilor din cadrul instituţiei în parteneriat cu Primăria şi am diversificat oferta şcolară. Am iniţiat demersul prin care Profesorul Universitar Doctor Inginer Alexandru Boroiu şi-a  făcut publică metoda matematică a baricentrelor, prin care a demonstrat că Făgăraşul este Centrul Geografic al României şi am coordonat echipa de elevi care a realizat Ghidul turistic al Municipiului Făgăraş tradus în limbile engleză şi germană.

Ce mă recomandă pentru candidatura la funcţia de primar? Experienţa administrativă dobândită ca manager educaţional, cunoştinţele temeinice de management administrativ necesare unui asemenea demers (am absolvit un masterat în domeniu şi sunt formator pe management), conştiinciozitatea, spiritul de iniţativă, expertiza muncii în echipă, implicarea, capacitatea de organizare eficientă, dorinţa de a-mi ajuta aproapele.

Am cunoscut Făgăraşul în timpurile sale de glorie, îl iubesc şi acum, în vremuri de restrişte. Voi candida din partea Partidului Ecologist Român la funcţia de primar,  deoarece vreau să redresăm acest oraş, vreau să reaprind speranţa, vreau să fim cu toţii, primar – viceprimar – consilieri – cetăţeni  o echipă responsabilă, implicată în destinele oraşului nostru. Voi fi primarul care va aduce schimbarea şi va europeniza Făgăraşul! Sunt un politician tânăr, dar matur ca experienţă de viaţă şi responsabilitate. Candidez la funcţia de primar din repect faţă de Făgăraş şi făgărăşeni. Voi fi, după 5 iunie, primarul care va genera bunăstare, va redresa oraşul, va ecologiza mediul urban şi se va lupta să atragă investirori capabili să creeze locuri de muncă.

Reporter: Care este echipa PER, care vă susţine, cine sunt candidaţii PER care speră să obţină  locuri eligibile în Consiliul Local la alegerile care urmează?

Profesor Nicolae Postolache: PER Făgăraş a propus o echipă de consilieri credibilă, care mă sprijină şi mă consiliază, formată din cetăţeni care nu au mai fost implicaţi politic, cu excepţia vechilor ecologişti, cetăţeni cu profesii diverse, oameni de bună credinţă care simt ecologic şi doresc să se implice pentru binele cetăţenilor: Malene Petru –avocat de mediere, Ţeţiu Nicolae Ciprian – inginer chimist, Ludu Gheorghe – instructor auto, Ardelean Victor – profesor, Nişcov Nineta Victoria –inginer, Balea Adrian Ioan –  manager service auto, Ţeţiu Mihai Alexandru – gestionar, Stoica Roxana – agent comercial, Mateiaş Cătălin – profesor, Popa Gheorghe – ofiţer în rezervă, Manoilă Gheorghe Achim – mecanic auto, Mercurean Ion – ofiţer în rezervă, Vlaicu Mioara – economist, Bujor Lucian Dorel – pirotehnist, Năftănăilă Gheorghe – mecanic, Bica Ioan Mihai – mecanic auto, Leabu Ioan Dumitru – subinginer, Popa Viorica – educatoare, Postolache Teodora – infirmieră, Mânzu Viorica – inginer chimist, Mercurean Ioan Cristian – electrician, Stoican Teodor Cătălin – electrician. Pe listele Consiliului Judeţean sunt prezenţi Petru Malene, Gârlea Georgeta şi subsemnatul.

Reporter:  De ce credeţi că programul politic pe care vă susţineţi candidaturile va fi  votat de făgărăşeni?

Profesor Nicolae Postolache: Programul nostru este în ton cu doctrina ecologistă pe care o promovăm. Se intitulează ,,Eco – City Făgăraş 2016 – 2020“ şi a fost întocmit după ce am realizat o analiză SOWT a Făgăraşului, care a evidenţiat punctele tari, punctele slabe, oportunităţile şi ameninţările specifice comunităţii noastre.  Are opt obiective majore care vizează toate domeniile de activitate ale Administratiei locale.

Reporter: Ce le transmiteţi cetăţenilor, în prag de alegeri?

Profesor Nicolae Postolache Nicolae : Cetăţeanul făgărăşean este cel mai important actor al alegerilor locale. Votul său va decide soarta comunităţii pentru următorii 4 ani. De aceea îl îndemn să participe la vot, să îşi exprime punctul de vedere. Să nu se lase influenţat emoţional de baletul politicianist jucat în timpul campaniei, ci să studieze temeinic programele politice ale fiecărui candidat, să voteze idei realizabile şi nu gogoşi electorale, să voteze oameni competenţi, credibili, profesionişti, incoruptibili, să aleagă o viaţă de calitate trăită  într-un mediu curat, să aleagă schimbarea. Personal, dacă voi ajunge primar, le cer făgărăşenilor trei lucruri: răbdare, înţelegere şi implicare. Doar împreună vom reuşi şi, după cum spunea Petru Rareş ,,vom fi iarăşi ce-am fost şi chiar mai mult decât atât“. Aşa să ne ajute Dumnezeu !

Promovare electorala

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.