fotbal
sursa foto: www.artimex-sport.ro

După o lungă perioadă  de vacanţă competiţională, la sfârşitul acestei săptămâni,  sezonul fotbalistic la nivel judeţean va demara cu jocurile primei etape a returului. Primele echipe care vor intra în hora campionatului vor fi cele din Liga a-IV-a, sâmbătă 12 martie, de la ora 11:00. Capul de afiş al acestei runde va fi întâlnirea de la Voila dintre Olimpic şi Oltul Făgăraş,  dar la fel de interesantă se anunţă şi disputa dintre Carpaţi Berivoi şi Precizia Săcele, partidă ce va avea loc la Berivoi.  Cealaltă reprezentantă a Tării Făgăraşului, Chimia Oraşul Victoria se va deplasa la Inter Cristian. Programul etapei mai cuprinde partidele:
  A.C.S. Hălchiu 2013 – A.C.S. Bran    
    A.S. Cetatea Rupea – Homorod – A.C.S. Olimpic Cetate Rasnov      
    A.S. Viitorul Ghimbav 2014 – A.C.S.Prietenii Rupea      
    A.S.F. Zărneşti – F.C. Energia Unirea Feldioara    
   A.S. Aripile Braşov – A.C.S.M. Codlea    

Clasamentul după terminarea turului arată astfel :

1 A.C.S. Olimpic Cetate Rasnov 15 11 4 0 49-7 37p +13
2 A.C.S.M. Codlea 15 10 4 1 43-13 34p +13
3 A.S. Aripile Braşov 15 10 2 3 30-18 32p +11
4 A.S. Viitorul Ghimbav 2014 15 8 6 1 31-12 30p +9
5 C.S. Inter Cristian 15 8 4 3 49-15 28p +7
6 A.C.S. Hălchiu 2013 15 8 3 4 23-13 27p +6
7 A.S.F. Zărneşti 15 8 1 6 39-27 25p +4
8 F.C. Precizia Săcele 15 6 4 5 45-28 22p -2
9 A.C.S.Oltul Fagaras 15 6 3 6 25-31 21p -3
10 C.S. Chimia Orasul Victoria 15 5 3 7 21-33 18p -6
11 A.F.C.S. Carpaţi Berivoi 15 3 4 8 18-35 13p -8
12 A.S. Cetatea Rupea – Homorod 15 4 1 10 17-36 13p -8
13 F.C. Energia Unirea Feldioara 15 3 4 8 18-40 13p -11
14 A.C.S.Prietenii Rupea 15 3 2 10 12-44 11p -13
15 A.S. Olimpic Voila 15 1 3 11 12-42 6p -18
16 A.C.S. Bran 15 1 2 12 18-56 5p -19

 

A doua zi, duminică, 13 martie se va relua şi campionatul Ligii aV-a, zona Făgăraş, atât în seria Est, cât şi în seria Vest.  Seria Est se reia cu jocurile etapei a 14-a după următorul program :
1) A.S.Transilvania Felmer – A.S Ileni  – ora 11:00
2) A.S.Olimpia Sercaita – A.S.Bradul Sinca –  ora 14:00
3) A.S. Poiana Marului – A.C.S.Hoghiz –  ora 11:00
4) A.S.Oltul Comana – A.S.Luceafarul Margineni –  ora 11:00
5) A.S.Sercaiana Sercaia va sta     – 

Clasament :

1 A.S.Luceafarul Margineni 12 10 0 2 39-16 30p +9
2 A.S. Poiana Marului 11 8 1 2 42-18 25p +10
3 A.C.S.Hoghiz 11 8 0 3 38-19 24p +9
4 A.S Ileni 11 7 2 2 37-22 23p +5
5 A.S.Transilvania Felmer 12 5 0 7 26-27 15p 0
6 A.S.Bradul Sinca 11 4 0 7 27-25 12p -6
7 A.S.Olimpia Sercaita 12 3 1 8 19-34 10p -8
8 A.S.Sercaiana Sercaia 12 2 1 9 19-43 7p -11
9 A.S.Oltul Comana 12 2 1 9 22-65 7p -11

 

Seria Vest programează partidele :
1) A.S.Mandra – A.S. Carpati Ucea –  ora 11:00
2) A.S.Olimpia Sasciori – Sageata Dragus  –  ora 11:00
3) A.S. Progresul Voivodeni – A.C.S.Vointa Hurez –  ora 11:00
4) A.S.Soimii Sambata – A.C.S.Partizan Ileni  –  ora 14:00
5) A.S.Benelux Cincu – A.S. Avantul Iasi  –  ora 11:00
6) F.S.Voila – A.S.Beclereana Beclean  –  ora 11:00

Clasament :

1 A.S. Progresul Voivodeni 13 8 4 1 28-16 28p +10
2 A.C.S.Partizan Ileni 13 8 2 3 33-18 26p +5
3 Sageata Dragus 13 7 4 2 35-14 25p +4
4 A.S.Soimii Sambata 13 6 4 3 26-22 22p +4
5 A.S.Olimpia Sasciori 13 5 5 3 31-20 20p -1
6 A.C.S.Vointa Hurez 13 6 2 5 23-24 20p -1
7 A.S. Carpati Ucea 13 5 4 4 23-22 19p -2
8 A.S.Benelux Cincu 13 5 3 5 22-24 18p 0
9 F.S.Voila 13 4 4 5 25-22 16p -2
10 A.S.Beclereana Beclean 13 4 1 8 17-26 13p -5
11 A.S.Mandra 13 2 1 10 22-40 7p -11
12 A.S. Avantul Iasi 13 1 0 12 16-53 3p -18